UCAN
ENG  |  УКР   


Project map

Зареєструйтесь для
отримання новин від UCAN

USAID ISC

Нові зміни у законодавстві

НОВИНИ ЗАКОНОДАВСТВА – ДРУГЕ ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ ПРОЕКТА ЗАКОНУ УКРАЇНИ „ПРО ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ”

19 квітня 2006 року в Міністерстві юстиції України відбулося друге громадське обговорення нової редакції закону „Про об’єднання громадян”.

Згідно з Планом дій Україна – Європейський Союз – Європейська політика сусідства від 12.02.2005 р., Кабінет Міністрів має подати до Верховної Ради протягом цього року законопроект „Про громадські організації”. Адже після набрання чинності законом „Про політичні партії” діючий закон стосується тільки громадських організацій – найбільш численної групи організацій громадянського суспільства в Україні, – що потребують спеціального регулювання.

Заступник міністра юстиції, п. Лідія Горбунова, презентувала нову редакцію законопроекту, яка зазнала істотних змін на підставі зауважень і пропозицій учасників перших громадських обговорень у лютому цього року. Окремі подяки за коментарі дістали партнери UCAN, Міжнародний центр некомерційного права (США) та Інститут громадянського суспільства (Україна).

Активну участь у громадському обговоренні взяли також представники організацій, які одержували гранти UCAN, зокрема, Інститут конкурентного суспільства, Український незалежний центр політичних досліджень, Центр політико-правових реформ (Київ), Мир, краса, культура (Херсон), а також Академія муніципального управління, яка за допомогою Міжнародного центру некомерційного права торік впровадила перший в Україні курс права для неприбуткових організацій.

Порівняно з діючим законом, законопроект станом на квітень 2006 р. містить такі важливі нові положення.

По-перше, відповідно до Цивільного кодексу, громадські організації включено до непідприємницьких (тобто які діють без мети одержання та розподілу прибутку між учасниками) товариств для досягнення спільної статутної мети та задоволення немайнових інтересів учасників.

Визнано право юридичних осіб бути засновниками і членами громадських організацій, натомість колективне членство трудових колективів вирішено скасувати як таке, що порушує принцип добровільності.

Визнано також право громадських організацій самостійно здійснювати некомерційну господарську діяльність (тобто без мети одержання та розподілу прибутку).

Головною відмінністю стала відсутність обов’язкового підтвердження статусу, тобто наявності осередків у більшості регіонів, та одержання права діяти на всій території України з моменту легалізації громадської організації.

На думку представників багатьох учасників та інших неурядових організацій, законопроект потребує переважно редакційного доопрацювання. Втім, деякі положення викликали значну дискусію серед самих учасників.

Так, обсяг і форми контролю органу реєстрації за діяльністю громадських організацій, підстави і порядок застосування санкцій до цих організацій, а також збереження міжнародного статусу для організацій, які діють поза межами України, не повністю відповідають конституційним вимогам рівності громадських організацій перед законом та умовам міжнародних договорів України, зокрема, пов’язаних з адаптацією українського законодавства до законодавства Європейського Союзу.

Тому Міністерство юстиції визнає подальше подання зауважень та пропозицій неурядових організацій та експертів щодо законопроекту за вкрай необхідне для його ефективного проходження в Верховній Раді та подальшого застосування положень закону в судовій та адміністративній практиці України.

Докладнішу інформацію про перебіг розробки законопроекту можна знайти на сайті Міністерства юстиції www.minjust.gov.ua

Зауваження та пропозиції щодо доопрацювання законопроекту громадські організації та інші заінтересовані особи можуть надсилати на адреси:

м. Київ, вул. М. Коцюбинського, 12, к. 302, Центр правової реформи та законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України. Контактні телефони: (044) 234-61-73, 234-84-90 (тел/факс), електронна пошта: cprmj@inbox.ru

м. Київ, вул. Рильського 10, Департамент конституційного та адміністративного права,

Контактні телефони: (044) 271-16-25, 271-17-91 (тел/факс), електронна пошта: const@minjust.gov.ua

Звичайно, після подання законопроекту до Верховної Ради неурядові організації також матимуть можливість подання зауважень і пропозицій уже через комітети ВР та народних депутатів. Проте, ефект від подання законопроекту, якісно підготовленого за участю неурядових організацій, значно зросте, якщо принципові зауваження буде внесено та обговорено заздалегідь і прозоро.


  Copyright © 2003-2011 ISC. Всі права захищені
Купить напольные покрытия по низкой цене в Киеве от компании Вигмас